Pomogliśmy już 833 osobom!

Mimo, że to właśnie Polska nadal okryta jest niesławą samochodowych oszustów, za granicą także łatwo wpaść w sidła nieuczciwego sprzedawcy. Sprawdź, czego się wystrzegać i jak nie dać się nabrać.

1. Internetowa transakcja to ryzyko.

W dobie Internetu niemial wszystko można kupić w sieci. Kupno samochodu tą drogą to jednak ryzykowny pomysł, szczególnie jeśli mamy zamiar zapłacić „z góry”. Co innego znaleźć interesującą ofertę, a następnie pojechać i sprawdzić pojazd osobiście, a co innego zakończyć transakcję online zdając się na szczęśliwy los. Ryzykowne jest także opłacanie transportu. Może bowiem okazać się, że samochód nie dojedzie w ustalonym terminie, a próby skontaktowania się ze sprzedawcą będą bezskuteczne. Nie trudno zatem paść ofiarą oszustw w sieci, więc bądźmy czujni.

 

2. Zweryfikuj sprzedawcę.

Zakup samochodu to zazwyczaj spory wydatek, dlatego, aby nie stracić i nie dać się oszukać dokładnie sprawdź, kim jest osoba oferująca sprzedaż auta. Dziś wiarygodność sprzedawców można zweryfikować w internecie nie wychodząc z domu. Każdy przedsiębiorca widnieje w rejestrze podmiotów gospodarczych danego kraju. W ten sposób możemy odszukać, gdzie sprzedawca mieszka, gdzie ma siedzibę oraz...czy w ogóle istnieje. Dodatkowo na forach można przeczytać opinie osób, które miały już z nim styczność.

 

3. Wystrzegaj się podejrzanych ofert doradców - tłumaczy

Ogłoszenia aż roją się od propozycji osób uważających się za znawców motoryzacji oferujących komopleksową pomoc przy zakupie samochodu. Na popularnych serwisach często można spotkać opcje „kup teraz” spacjalisty, nie mając z tą osobą żadnej umowy. Fachowiec proponuje pomoc w znalezieniu samochodu, negocjacjach ze sprzedawcą oraz sprawdzenie wszelkich dokumentów w obcym języku. Niestety zdarza się, że osoba tylko podaje się za specjalistę, gdy tak naprawdę jest w zmowie z dilerem, a nawet fałszuje dokumenty oraz wprowadza w błąd kupującego. Dlatego najbezpieczniej jechać za granicę z zaufaną, znajomą osobą.

 

4. „Poproszę to na piśmie”

Rzadko kiedy sprzedawca szczerze opowiada o faktycznym stanie samochodu. Często zachwala go wmawiając nam, że jest w doskonałej kondycji. Jeżeli mówi prawdę, poproś go, aby dał temu dowód na piśmie. Niech podpisze w dokumencie, czy auto jest bezwypadkowe, jaki ma stan licznika itp. W razie oszustwa pismo to jest dowodem, na podstawie którego możemy ubiegać się o ewentualne zadośćuczynienie.

 

 

5. Sprawdź samochód przed podpisaniem umowy.

Dla bezpieczeństwa, przed podpisaniem umowy zainwestuj w przegląd w niezależnym warsztacie. Unikniesz tym samym ryzyka cofniętego licznika i innych ukrytych usterek, o których sprzedawca „zapomniał wspomnieć”.

 

Na koniec pamiętaj, że w razie jakichkolwiek problemów możesz zgłosić się po bezpłatną fachową pomoc do Europejskiego Centrum Konsumenckiego w Warszawie. Osoby, które padły ofiarą nieuczciwego sprzedawcy za granicą zdobędą tam wszelkie potrzebne informacje dotyczące ewentualnego odszkodowania.

 

http://moto.pl/Porady/1,115892,9637001,Kupno_auta_za_granica___uwazaj_na_oszustow__.html

Przewijaj tekst zbliżając kursor do górnej lub dolnej krawędzi ekranu.
Kalkulator kosztów sprowadzenia samochodu
Kurs € w dniu zakupu
Invalid Input
Kurs € w dniu płatności akcyzy
Invalid Input
Cena samochodu
Invalid Input
Ile wynosi pojemność skokowa samochodu?
Invalid Input
Samochód posiada tablice
Invalid Input
Skąd ruszasz w trasę?
Invalid Input
Średnie spalanie auta l/km
Invalid Input
Średnia cena paliwa zł/l
Invalid Input
Gdzie znajduje się samochód?
Invalid Input
Średnie spalanie auta l/km
Invalid Input
Średnia cena paliwa zł/l
Invalid Input