Pomogliśmy już 833 osobom!

Kupno i sprowadzenie samochodu z zagranicy to dość częsty proceder. Choć zazwyczaj przywozimy auta z krajów Unii Europejskiej, popularnością cieszą się także Wyspy Brytyjskie. Jakie koszta i procedury czekają nas po zakupie wymarzonego pojazdu w Anglii?

 

Ile to kosztuje?

Decydując się na auto z Wielkiej Brytanii musimy liczyć się z niemałymi kosztami. Ceny za zlecenie przywozu samochodu wahają się od 1500 do 3000 zł. Wszystko zależy od odległości, czyli skąd dokąd sprowadzamy samochód. Istnieje wiele firm fachowo zajmujących się importem samochodów z Anglii. Możemy skorzystać z ich usług wypełniając jedynie formalności i czekając na swoje auto. Możemy także zrobić sobie wycieczkę na Wyspy i sami odebrać swój pojazd. Jednak w tym przypadku koszta będą o wiele wyższe. Musimy obliczyć dojazd do celu, nocleg, a późnej powrót naszym nowym autem do Polski. Przykładowo, jeżeli nasza podróż zaczyna się w Szczecinie, za paliwo średnio zapłacimy ok.1000 funtów. Następnie czeka nas przeprawa promowa (40 funtów) oraz krótkoterminowe ubezpieczenie pojazdu w cenie ok. 40 funtów za dobę. Opcja ta, chociaż relatywnie jest sporo droższa, posiada również plusy – możemy osobiście sprawdzić zakupiony samochód oraz skorzystać z okazji i zwiedzić kawałek kraju.

 

Procedura i formalności

Z prawnego punktu widzenia sprowadzenie samochodu nie jest skomplikowane. Przed całą procedurą musimy wnikliwie zastanowić się na wszystkimi kosztami związanymi z transportem oraz przystosowaniem pojazdu do poruszania się po krajowych drogach.

 

Formalności w Wielkiej Brytanii

Wraz ze sprzedawcą musimy dokładnie wypełnić następujące dokumenty:

  • umowę kupna-sprzedaży w dwóch wersjach językowych, która zawierać musi cenę, adres sprzedawcy oraz nabywcy (adres kupującego powinien być w Polsce, inaczej mogą być problemy z zarejestrowaniem pojazdu w naszym kraju)

  • odcinki odpowiednika dowodu rejestracyjnego, tzw. „certyfikatu rejestracyjnego” .

    Wyróżniamy trzy rodzaje certyfikatów rejestracyjnych:

a) dwuczęściowy certyfikat V5 – sprzedawca wypełnia dolną część dokumentu zatytułowaną „ informacja o sprzedaży i ukazaniu”. Później wysyła ją do DVLA - brytyjskiego odpowiednika Wydziału Komunikacji. W rezultacie kupujący otrzymuje górną część dokumentu.

b) trzyczęściowy certyfikat V5, gdzie sprzedawca zobowiązany jest wypełnić niebieską część dokumentu. Podpisują je obie strony, a następnie sprzedający wysyła dokument do DVLA .

c) certyfikat V5C – sprzedawca wypełnia sekcję 6 „Nowy właściciel/nowe dane adresowe”. Dokument wypełniają obie strony oraz podpisują sekcję 8, którą później sprzedawca wysyła do DVLA. Kupujący dostaje zieloną sekcję 10 czyli „odcinek nowego właściciela”.

  • Brytyjski Wydział Komunikacji wysyła nowemu właścicielowi pojazdu certyfikat V5. Czas oczekiwania to od 2 tyg. do miesiąca.

  • Następnie wypełniamy formularz rejestracyjny V10, opłacamy podatek samochodowy, którego cena uzależniona jest od emisji CO2.

 

  • Kolejnym krokiem jest udanie się na przegląd MOT, który niezbędny jest, aby móc poruszać się po drogach Wlk.Brytanii.

Przewijaj tekst zbliżając kursor do górnej lub dolnej krawędzi ekranu.
Kalkulator kosztów sprowadzenia samochodu
Kurs € w dniu zakupu
Invalid Input
Kurs € w dniu płatności akcyzy
Invalid Input
Cena samochodu
Invalid Input
Ile wynosi pojemność skokowa samochodu?
Invalid Input
Samochód posiada tablice
Invalid Input
Skąd ruszasz w trasę?
Invalid Input
Średnie spalanie auta l/km
Invalid Input
Średnia cena paliwa zł/l
Invalid Input
Gdzie znajduje się samochód?
Invalid Input
Średnie spalanie auta l/km
Invalid Input
Średnia cena paliwa zł/l
Invalid Input